Uniwersytet Warszawski awansował w światowym rankingu uczelni

W najnowszym światowym rankingu uczelni, przygotowywanym przez Quacquarelli Symonds, Uniwersytet Warszawski zajął 284. miejsce, awansując w stosunku do poprzedniego roku o 24 pozycje. Jednocześnie został sklasyfikowany najwyżej wśród 22 polskich uczelni, uwzględnionych w zestawieniu. Podium rankingu należy do 2 uczelni amerykańskich i jednej brytyjskiej.

QS World University Rankings jest jednym z najbardziej prestiżowych zestawień uczelni na świecie. W edycji 2023 uwzględniono łącznie niemal 1500 instytucji. Ranking opiera się na ośmiu wskaźnikach: renomie uczelni, reputacji wśród pracodawców, cytowalności, stosunku liczby studentów do liczby wykładowców, liczbie studentów i pracowników z zagranicy, międzynarodowej sieci badawczej oraz wynikach dotyczących zatrudnienia absolwentów.

W rankingu zwyciężył Massachusetts Institute of Technology (MIT) z USA, drugie miejsce zajął University of Cambridge (Wlk. Brytania), a trzecie – Stanford University (USA). Uniwersytet Warszawski kolejny rok z rzędu awansował w rankingu. W QS World University Rankings 2023 zajął 284. miejsce (24 pozycje wyżej niż rok wcześniej), 119. w Europie i 1. w Polsce.

Oprócz UW w zestawieniu znalazło się również 21 innych polskich uczelni, w tym Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (293. miejsce), a także m.in.: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Politechnika Warszawska (miejsca w 6. setce rankingu), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska (miejsca w 9. setce rankingu).

Opr. Katarzyna Domańska

Źródło: Uniwersytet Warszawski, topuniversities.com

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.