Stypendium Fulbrighta – to warto wiedzieć

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, który w tym roku obchodzi 75-lecie istnienia. Wśród absolwentów i absolwentek programu znajduje się m.in. 60 laureatów Nagrody Nobla i 88 laureatów nagrody Pulitzera. W Polsce Program Fulbrighta działa już od ponad 60 lat i liczy ponad 5000 absolwentów i absolwentek, którzy niejednokrotnie podkreślają, że jest to program, który po prostu zmienia życie.

Nabór na przyszły rok akademicki został już zamknięty. Granty przyznane zostały 57 aplikantom z Polski (14 studentom, 18 doktorantom i 25 naukowcom), którzy zrealizują swoje projekty m.in. na Harvardzie, Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Columbia, Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii, Uniwersytecie Nowojorskim, Nowojorskim Uniwersytecie Medycznym i wielu innych. 

Z sylwetkami tegorocznych stypendystów można zapoznać się na stronie:

https://fulbright.edu.pl/polscy-stypendysci/

Kolejny nabór już w pierwszym kwartale 2022 roku! Warto śledzić polską stronę Programu Fulbrighta.

Dlaczego warto złożyć wniosek o stypendium Fulbrighta?

Uczestnictwo w Programie Fulbrighta jest niepowtarzalną szansą na zdobycie nowych doświadczeń naukowych i osobistych, w tym nawiązanie kontaktu z amerykańskimi uczelniami w celu przeprowadzenia badań bądź rozpoczęcia studiów magisterskich lub doktoranckich, poznanie interesujących ludzi oraz zanurzenie się w amerykańskiej kulturze i krajobrazie. To szansa na nawiązanie współpracy z wybraną uczelnią czy ośrodkiem badawczym w USA. Stypendium Fulbrighta obejmuje m.in.: podstawowy plan opieki zdrowotnej (ASPE) przez cały okres trwania stypendium oraz dodatkowe ubezpieczenie w ramach polisy Allianz Open Business Travel, kompleksowe pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem w programie, przygotowanie do wyjazdu i opiekę w trakcie stypendium oraz wsparcie dla osób wyjeżdżających z rodziną i osób z niepełnosprawnościami. 

Program Fulbrighta jest dwuwymiarowy. Pierwszy, czysto praktyczny wymiar: program finansuje wyjazdy naukowe polskich studentów, badaczy i nauczycieli akademickich do USA i wspiera ich obiecujące projekty. Drugi, ideowy: wiara w to, że wymiana wiedzy i umiejętności służy jeszcze większemu celowi niż rozwój nauki. Zgodnie z wizją inicjatora Programu, amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta, jest to narzędzie w budowaniu dialogu i pokojowych relacji między narodami. Zbliżając do siebie środowiska akademickie różnych krajów, zbliżamy do siebie całe społeczeństwa. Dołączając do Programu, realizujecie nie tylko własne zawodowe ambicje, ale także stajecie się ambasadorami tej idei.

Program działa dwukierunkowo – również amerykańscy badacze i eksperci mają możliwość przyjazdu i pobytu naukowego w Polsce. Dzięki temu wiele polskich instytucji akademickich i edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych ma możliwość zaproszenia do współpracy przy swoich projektach specjalistów i wykładowców z USA.

Kto jest idealnym kandydatem na stypendystę?

Osoby, które wiedzą, dlaczego chcą studiować lub prowadzić projekt właśnie w USA i potrafią przekonać Komisję, że pobyt na amerykańskiej uczelni/instytucji naukowej świetnie wpisuje się w ich plany naukowe i/lub zawodowe po powrocie do Polski.

Osoby reprezentujące wszelkie dyscypliny studiów objęte programem, przy czym szczególna zachęta do aplikowania kierowana jest do kobiety specjalizujące się w dziedzinach ścisłych.

Mile widziane są projekty, w które wpisany jest transfer technologii i wiedzy.

Komisja zwraca uwagę na to, by wybierając najlepsze projekty pod względem akademickim, nie tracić z pola widzenia różnorodności reprezentowanej przez kandydatów i móc ją odzwierciedlać w swoich programach.

Ważne są również realne zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi i umiejętności językowe, pozwalające na pełne skorzystanie z pobytu i swobodny kontakt z tamtejszymi specjalistami.

Prawdziwy stypendysta Fulbrighta to jednak nie tylko aktywny student i aktywna absolwentka. Stypendystów i stypendystki Fulbrighta charakteryzuje otwartość, kreatywność oraz potencjał, do inicjowania zmian społecznych i prowadzenia ponadpolitycznego, międzykulturowego dialogu.

Obecnie trwa nabór do nagrody Fulbright Slavic Award

Jest to trwające jeden trymestr stypendium dydaktyczne dla wykładowców akademickich specjalizujących się w kulturze i historii krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Nabór wniosków: listopad – styczeń.

Warto śledzić stronę Fulbrighta, gdzie publikowane będą informacje o kolejnych naborach oraz istotne wskazówki dla kandydatów.

Opr. am

W oparciu o: https://fulbright.edu.pl/

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.