Studenci i absolwenci opracują zmiany w podatkach. Mają być korzystne dla firm

Niepewność wynikająca z epidemii wirusa COVID-19 sprawiła, że przedsiębiorcy stali się mniej skłonni do podejmowania decyzji dotyczących ekspansji swoich przedsięwzięć. Dlatego Ministerstwo Finansów ogłasza konkurs dla studentów i absolwentów kierunków prawniczych oraz ekonomicznych. Mają opracować pomysły na zmiany systemu podatkowego, które ułatwią działalność przedsiębiorstw i przyspieszą ich ekspansję na nowe rynki. Na najlepszych czeka 16 płatnych staży w Ministerstwie Finansów.

To już 10. edycja konkursu „Podatkowi Liderzy”. - W tym roku tematem pracy konkursowej będzie podatkowe wsparcie ekspansji biznesu. Ekspansja oznacza nie tylko rozpoczęcie działalności na rynkach zagranicznych, ale również zmianę przedmiotu działalności, rozpoczęcie jej w ramach innych gałęzi gospodarki, na innym poziomie łańcucha dostaw. Decyzja o wejściu na nowy rynek często jest dla przedsiębiorcy bardzo trudna. Wiąże się z dużym ryzykiem, chociaż również niesie ze sobą możliwość znacznego wzrostu zysków. Jakie rozwiązania podatkowe mogą pomóc firmom w podjęciu decyzji o rozpoczęciu ekspansji na nowe rynki? Na to pytanie odpowiedzą nam „Podatkowi Liderzy” – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Funkcjonujący na polskim rynku przedsiębiorcy stale szukają nowych obszarów rozwoju swojego biznesu, eksplorują zróżnicowane pola działalności. Sprawia to, że ekspansja biznesu ma charakter różnokierunkowy, zmierzający odmiennym nurtem w zależności od potrzeb rynku, wymagań odbiorców, czy też wizji firm. Może ona mieć charakter wewnętrzny, polegający na zmianie lub rozszerzeniu profilu działalności w obrębie kraju, oraz charakter międzynarodowy. Znacznie bardziej skomplikowaną i ryzykowną formą jest ekspansja zagraniczna. Wynika to z licznych odmienności związanych z uwarunkowaniami kulturowymi oraz prawnymi państw, w szczególności spoza kręgu europejskiego.

Młodzi już reformowali podatki

W dotychczasowych dziewięciu odsłonach „Podatkowych liderów” wzięło udział 405 uczestników, spośród których wyłoniono 118 laureatów. Wielu z nich zdecydowało się zostać w Ministerstwie Finansów i kontynuować pracę w administracji publicznej.

- Tworząc konkurs Podatkowi Liderzy wiosną 2017 r. chcieliśmy stworzyć społeczność, którą łączy nie tylko wspólne doświadczenie pracy w Ministerstwie Finansów, ale przede wszystkim pasja do podatków i chęć wdrażania w Polsce rozwiązań, które sprawdziły się w innych krajach. Udało nam się to osiągnąć. Laureaci Konkursu już od ponad czterech lat mają swój udział w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań dla podatników – wyjaśnia wiceminister Sarnowski i podaje przykłady: – PIT-0 dla młodych, ulga na robotyzację i e-faktura to tylko wybrane projekty, w realizacji których uczestniczyli „Podatkowi Liderzy”.

Konkurs nie jest kierowany jedynie do prawników i ekonomistów. W tej edycji premierowo pojawi się również możliwość rozwiązania zadania analitycznego z zakresu ekonomii i podatków. To od decyzji uczestników zależy, którą z form pracy konkursowej wybiorą.

Zasady udziału w konkursie

Pisemną pracę konkursową pt. „Podatki, a ekspansja biznesu” albo rozwiązanie zadania analitycznego (ocena reformy podatkowej wspierającej działalność innowacyjną przedsiębiorstw) należy złożyć do 30 listopada 2021 r. przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Ministerstwa Finansów.

Do zgłoszenia należy dołączyć CV oraz kopię dokumentu potwierdzającego status studenta lub absolwenta na kierunku prawniczym lub ekonomicznym, np. zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta lub skan dyplomu ukończenia studiów.

Laureatów konkursu „Podatkowi liderzy” poznamy 21 stycznia 2022 r.

Opr. mw

Źródło: Ministerstwo Finansów

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.