Pracodawcy rekrutują częściej niż w 2019 roku

Rynek pracy w Polsce bije kolejne rekordy. W lipcu 2021 roku na portalach rekrutacyjnych opublikowano około 307 tys. nowych ofert pracy. To nie tylko więcej niż przed rokiem, ale też więcej niż dwa lata temu.

Polski rynek pracy został mocno poturbowany przez pandemię koronawirusa. Jednak jak wynika z danych zebranych przez firmę Element dla Grant Thornton, pandemiczny kryzys przeszedł już do historii i od kilku miesięcy rynek pracy stale przybiera na sile. Od marca 2021 roku roczna dynamika nowych ofert pracy publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych osiąga same dodatnie wyniki. W lipcu 2021 roku pracodawcy opublikowali ponad 307 tys. nowych ofert pracy. To wynik wyższy o 23 proc. w porównaniu do lipca 2020 roku.

Lipiec 2021 roku to jednocześnie drugi miesiąc z rzędu, w którym liczba ogłoszeń o pracę jest wyższa niż w analogicznym okresie roku 2019, który był rekordowy pod względem siły polskiego. Rynek pracy idzie więc ścieżką wyższa niż roku 2019, który był – przypomnijmy – rekordowy pod wieloma względami dla rynku pracy (najniższe bezrobocie czy najwyższe zatrudnienie).

Co więcej, jak pokazuje badanie Grant Thornton i Element, rośnie atrakcyjność ofert pracy. W lipcu 2021 roku do rekordowego od początku pandemii poziomu wzrosła średnia liczba zachęt i benefitów przypadających na jedno miejsce pracy, a to pokazuje, że walka pracodawców o kandydatów do pracy zaostrza się. Nie ulega więc wątpliwości, że popyt na pracownika w Polsce jest już silniejszy niż przed wybuchem pandemii.

Raport do pobrania: https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2021/08/Rynek-pracy-w-czasie-koronawirusa-w-lipcu-2021.pdf

Autor: Firma Grant Thornton

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.