Pracodawca sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony. Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowy projekt ustawy

– Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpatrywane były przepisy o możliwości dostępu pracodawców do informacji o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieniu przeciwko COVID-19 – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Projekt jest już przygotowany – dodał.

Szczepienia nie będą już objęte tajemnicą lekarską. Jak zapowiedział w piątek na antenie radia RMF FM i na RMF24.pl wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska, Ministerstwo pracuje obecnie nad projektem ustawy, który zakłada umożliwienie pracodawcom sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. O tym, że podobny pomysł jest rozważany, minister Kraska mówił już kilka dni wcześniej.

 – Projekt jest w ministerstwie przygotowany. Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu ten projekt znalazł się w agendzie rozpatrywanych projektów. Chcemy, aby pracodawcy taką możliwość uzyskali – mówił. Jak dodał, jego zdaniem powinno to dotyczyć wszystkich pracodawców.

Pracodawca sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony

W jaki sposób pracodawca będzie mógł zweryfikować, czy jego pracownik się zaszczepił? Za pomocą listy, która będzie dla niego dostępna w systemie informatycznym. Jak podkreślał W. Kraska, nowelizacja przepisów ma na celu przede wszystkim usprawnienie pracy, a obejmować będzie wszystkie sektory gospodarki.

– W tej chwili wiemy, że wielu pracodawców chciałoby mieć taki dostęp, wiele związków i organizacji pracodawców zgłasza się także do nas z takim apelem, abyśmy jednak taką możliwość im udostępnili, ponieważ wiedzą, że każda absencja w zakładach pracy powoduje jakieś zawirowania gospodarcze. Tego też chcemy uniknąć – mówił wiceminister zdrowia.

Niezaszczepieni dostaną niższą pensję?

Projekt zakłada więc, że pracodawca będzie mógł np. przenieść pracownika w inne miejsce po to, aby miał on mniejszy kontakt z innymi osobami – dla ich własnego bezpieczeństwa. Minister Kraska podawał przykład pracy przy taśmociągu, gdzie zachowanie dystansu nie jest łatwe do osiągnięcia. Niezaszczepiony pracownik mógłby więc zostać przesunięty do pracy w miejscu, gdzie utrzymanie dystansu między poszczególnymi pracownikami jest mniej utrudnione.

– Tak daleko bym nie szedł, ale tutaj pracodawca będzie decydował o pensji tego pracownika – zaznaczał Kraska zapytany o to, czy będą podstawy do obniżania wynagrodzenia niezaszczepionym pracownikom. Zapewnił jednak, że w jego ocenie nie jest to uzasadnione.

Minister Kraska uspokoił także zaniepokojonych ewentualnymi nadużyciami ze strony pracodawców – projekt nie przewiduje bowiem możliwości zwolnienia pracownika ze względu na to, że jest on niezaszczepiony. – Nie, tak daleko nie powinniśmy pójść – zapewniał. Zapytany natomiast o pomysł, aby pracodawca mógł wprowadzić obowiązek testowania dla pracowników nieposiadających szczepienia, stwierdził, że jest on jego zdaniem „godny rozważenia, aby zapewnić bezpieczeństwo pozostałym pracownikom".

Nowy projekt miałby trafić do Sejmu już na następnym posiedzeniu, czyli 15 września. – Chcemy, aby było to w miarę szybko zrobione – podkreślał Kraska. Aby skrócić jego ścieżkę legislacyjną, zostanie on zgłoszony jako projekt poselski.

– Czwarta fala już puka do naszych granic, więc to jest kwestia kilku najbliższych tygodni, kiedy nowych przypadków będzie zdecydowanie więcej – mówił także wiceszef resortu zdrowia.


Opr. JK

Źródło: rmf24.pl

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.