Najatrakcyjniejsi pracodawcy według Polaków

Polacy wskazali przedsiębiorstwa, które postrzegają jako najbardziej atrakcyjne miejsca pracy. Na szczycie rankingu znalazła się spółka EMC Instytut Medyczny SA, działająca na rynku prywatnej opieki zdrowotnej, na drugim miejscu uplasowała się firma LS Airport Services SA, a na trzecim: Fujitsu Technology Solutions – takie wyniki przynosi najnowsza edycja badania marki pracodawcy Randstad Employer Brand Research 2023.

Badanie jest realizowane w Polsce od 13 lat. W tym roku wzięło udział blisko 5 tysięcy respondentów w wieku od 18 do 64 lat, osób pracujących, uczących się lub poszukujących zatrudnienia. Ankietowani oceniają w nim firmy na podstawie szeregu czynników, które według nich w największym stopniu decydują o atrakcyjności miejsca pracy.

Podium z dużymi awansami 

Zdaniem uczestników badania, lider rankingu, firma EMC Instytut Medyczny SA, najsilniej kojarzona jest z dobrą sytuacją finansową, możliwością rozwoju kariery oraz stabilnością zatrudnienia. Tegoroczny laureat wspiął się na szczyt listy z 8. miejsca. LS Airport Services SA, który zajął 2. miejsce, poza dobrą sytuacją finansową wyróżnił się atrakcyjnym poziomem wynagrodzeń i benefitami oraz możliwością rozwoju kariery. On także zaliczył duży skok w rankingu względem poprzedniej edycji badania: awansował z 9. miejsca. Fujitsu Technology Solutions, które zamyka podium, jest o jedną lokatę niżej, niż rok wcześniej. Jako jego mocne strony respondenci wskazywali nie tylko sytuację finansową i atrakcyjne wynagrodzenia, ale również podkreślali bardzo dobrą reputację firmy.

W pierwszej dziesiątce znalazły się: 3 firmy motoryzacyjne, 2 z sektora nowoczesnych technologii, 2 związane z branżą lotniczą, przedsiębiorstwo medyczne, przedsiębiorstwo z branży oświetleniowej oraz producent sprzętu AGD. W porównaniu z zeszłymi latami w tym roku nie ma w tym gronie spółek Skarbu Państwa.

Top 10 najbardziej atrakcyjnych pracodawców 

  1. EMC Instytut Medyczny SA
  2. LS Airport Services SA
  3. Fujitsu Technology Solutions Sp. z o.o.
  4. Volvo Polska Sp. z o.o.
  5. Signify Sp. z o.o. (dawniej: Philips)
  6. Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.
  7. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.
  8. Flextronics International Poland Sp. z o.o.
  9. Volkswagen Poznań Sp. z o.o.
  10. Pratt & Whitney Rzeszów SA

Liderzy wg poszczególnych czynników atrakcyjności

W ocenie pracowników, pod względem dobrej kondycji finansowej top 3 to spółki państwowe: pierwsze miejsce zajmuje PKN Orlen, drugie PGE, a trzecie KGHM Polska Miedź. Spółki Skarbu Państwa postrzegane są także jako miejsca o największej stabilności zatrudnienia i są to odpowiednio: KGHM Polska Miedź, PGE oraz Grupa Azoty.

Signify jest najczęściej wskazywany jako pracodawca dający możliwość rozwoju kariery oraz sprzyjający utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Fujitsu Technology Solutions jest natomiast postrzegany jako lider w kategoriach: atrakcyjne wynagrodzenie i benefity oraz przyjazna atmosfera w pracy. Najlepszą reputację według pracowników posiada Toyota Motor Manufacturing Poland, a za dogodną lokalizację najbardziej cenią Rossmanna.

Demografia wpływa na ocenę pracodawców

Jak wskazano, wśród kobiet najatrakcyjniejszym pracodawcą jest LS Airport Services SA. Mężczyźni natomiast najczęściej doceniają pracę w sektorze motoryzacyjnym: liderem jest wg nich Mercedes-Benz Manufacturing Poland. To samo przedsiębiorstwo statystycznie wskazało też najwięcej Millenialsów. Zdaniem Pokolenia X topowym pracodawcą jest Fujitsu Technology Solutions. Co ciekawe, najbardziej pożądanym pracodawcą dla dwóch skrajnych wiekowo grup pracowników, czyli dla Pokolenia Z oraz tzw. Baby Boomersów okazała się ta sama firma: Pilkington (NSG Group w Polsce). 

W opiniach osób z wyższym wykształceniem najlepiej wypada Signify, wśród tych z wykształceniem średnim: Mahle Polska, a pracownicy z wykształceniem podstawowym najbardziej cenią markę BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Opr. KD
Źródło: Randstad Polska

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.