Gdzie zarabia się najwięcej? Najlepiej opłacane zawody

Wysokie zarobki informatyków, z których słynie cała branża IT, nie są już dla nikogo niespodzianką. Ale które zawody mogą zapewnić równie satysfakcjonującą pensję? I jakie kierunki studiów warto wybrać? Jak wskazują najnowsze badania przeprowadzone przez Sedlak&Sedlak oraz Bergman Engineering, oprócz studiów z szeroko rozumianego obszaru IT, przyszłością są również kierunki związane z bankowością, czy telekomunikacją.

Problem ze znalezieniem pracowników dotyka coraz więcej polskich firm. W efekcie wielu przedsiębiorców próbuje przekonać ich ofertą wyższych płac. Dla przykładu (wg. danych GUS z lipca) – wynagrodzenia w czerwcu wzrosły o prawie 10 proc. rok do roku, a zatrudnienie zwiększyło się o niecałe 3 proc.

A jak wygląda sytuacja w tych najlepiej opłacanych zawodach? Wg. danych opublikowanych przez portal pulshr.pl (na podstawie raportów Sedlak&Sedlak oraz Bergman Engineering), pracownicy branży IT obecnie mogą już liczyć na wynagrodzenie sięgające 20 tys. zł., połowa z nich dostaje natomiast 15. tys. „na rękę”. Średnia pensja na najlepiej opłacanych posadach związanych z technologiami informatycznymi również wynosi ok. 15 tys. zł.

Wysokie zarobki nie tylko w branży IT

Z raportu wynika także, że tak naprawdę najlepiej opłacane są obecnie zawody inżynierskie – mediana miesięcznego wynagrodzenia to aż 1,6 tys. zł więcej niż dla jakiejkolwiek innej profesji. Myśląc o studiach, warto więc wybrać np. telekomunikację – pensje w tej branży wynoszą najczęściej ponad 9,2 tys. zł.

– Każda branża zawsze będzie potrzebowała inżynierów zajmujących się rozwojem produktu. Kierunki techniczne są bazą, natomiast nie wolno zapominać o drugiej stronie – kompetencjach miękkich, które są niezbędne przy tworzeniu nowych produktów – mówi Tomasz Szpikowski z Bergman Engineering.

Jeśli myślimy o wysokich zarobkach, dobrym pomysłem jest również związanie swojej zawodowej przyszłości z bankowością (połowa jej pracowników zarabia minimum 10 tys. zł.), albo z energetyką i przemysłem – mediana miesięcznego wynagrodzenia w tych obszarach to ok. 7 tys. brutto.

Opr. JK
Źródło: Business Insider Polska, PulsHR

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.