Dwie duże sieci handlowe dodatkowo zapłacą za pracę w niedziele

W Senacie toczą się prace nad nowelizacją ustawy mającej na celu uszczelnienie przepisów ograniczających handel w niedziele. Tymczasem dwie duże sieci handlowe chcą wynagradzać pracowników za pracę w tym dniu. Lidl na dodatkowy bonus przeznaczy w sumie ponad 7 mln zł, a Kaufland – ok. 3 mln zł. Obie sieci będą wypłacać benefity już od października br. Dodatkowo pracownicy obu firm będą także mogli odebrać dzień wolny.

- Decyzję o otwarciu sklepów w niedziele podjęliśmy jako jedna z ostatnich sieci ze względu na działania konkurencji, jednak teraz jako jedni z pierwszych wypłacamy dodatek finansowy za tę pracę. Doceniamy ogromną mobilizację i zaangażowanie naszych pracowników, za co bardzo im dziękujemy – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.

Od października wszyscy pracownicy sklepów i magazynów Lidla, którzy pracują w niedziele, otrzymają gratyfikację w postaci dodatku do wynagrodzenia. Koszt wypłaconego bonusu wyniesie ponad 7 milionów złotych. Oprócz dodatku, pracownikom przysługuje również dzień wolny, a także pełen pakiet pozostałych benefitów, m.in. prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe, bezpłatny dostęp do platformy do nauki języków obcych dla nich oraz ich rodzin.

O dodatkowe korzyści dla pracowników zadbała także sieć Kaufland – dodatek otrzyma każda osoba zatrudniona w markecie pracująca w niedziele oraz personel magazynów, który przygotowuje i realizuje niedzielne dostawy do sklepów. Osoby świadczące pracę w niedziele mają możliwość wyboru zmian według własnych preferencji oraz odbiór dnia wolnego w dogodnym dla siebie terminie najpóźniej do końca każdego miesiąca. Koszt wypłacanego bonusu to w sumie około 3 mln zł do końca roku budżetowego.

- Decyzja dotycząca otwarcia sklepów w niedziele nie była dla nas łatwa, jednak placówki nieprowadzące handlu przez siedem dni w tygodniu są narażone na utratę klientów. Priorytetem sieci Kaufland jest utrzymanie stabilnych miejsc pracy i zapewnienie pracownikom atrakcyjnych warunków adekwatnych do zaangażowania, dlatego podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu nowego dodatku dla pracowników pracujących w niedziele. Zostanie on utrzymany aż do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy ograniczającej możliwość handlu w niedziele – tłumaczy Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

Prace nad nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni toczą się w Senacie. Główny cel noweli to uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby sklepy nie wykorzystywały np. casusu placówki pocztowej do obchodzenia zakazu. Zgodnie z ustawą funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że ich przychody z usług pocztowych stanowią ponad 50 proc.

Opr.mw

Źródło: materiały prasowe

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.