Wydział Prawa UW najlepszy w Polsce [Ranking Rzeczpospolitej 2021]

Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężył w 10. Rankingu Wydziałów Prawa Rzeczpospolitej w kategorii uczelni publicznych. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Dogania go Uniwersytet Wrocławski. Akademia Leona Koźmińskiego okazała się najlepsza w gronie szkół niepublicznych.

To istotny awans dla uczelni warszawskiej. W poprzednich dwóch edycjach rankingu najlepszych wydziałów prawa – liderem uczelni publicznych był Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Uniwersytet Warszawski zajmował wtedy II pozycję, a trzecie miejsce należało do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku zastąpił go Uniwersytet Wrocławski. Rywalizujące uczelnie miały do zdobycia maksymalnie 30 punktów, a różnica pomiędzy laureatami I i II miejsca w rankingu wyniosła zaledwie 1,2 pkt.

W drugim zestawieniu oceniono również wydziały uczelni niepublicznych – tu także podium należy do Warszawy, gdzie zwyciężył lider z zeszłego roku – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. W pierwszej trójce po raz kolejny znalazły się także Uczelnia Łazarskiego w Warszawie oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie, które zamieniły się tylko miejscami.

W rankingu (zarówno wśród szkół publicznych i niepublicznych) uwzględnione zostały: potencjał naukowy, jakość kształcenia oraz współpraca z zagranicą.

Jak zaznaczają organizatorzy rankingu – najważniejszym wskaźnikiem, który ich zdaniem w największym stopniu świadczy o poziomie kształcenia na uczelniach, jest zdawalność na aplikacje prawnicze. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, najłatwiej dostać się na aplikację prawniczą po ukończeniu wydziałów prawniczych UW, UJ i UWr – a więc zwycięzców tegorocznego rankingu.

Prawo (studia jednolite magisterskie) studiuje w Polsce ponad 35,4 tys. osób – 19 proc. z nich to studenci uczelni niepublicznych. Na uczelnię państwową trudniej jest się jednak dostać – na jedno miejsce przypada średnio 2,9 osoby, na uczelniach niepublicznych – 1,7 osoby.

O jakości nauczania na WPiA UW w pierwszej kolejności decyduje bardzo wysoko oceniana kadra naukowa, składająca się z autorytetów świata prawniczego. Jakość kapitału ludzkiego Wydziału przekłada się na poziom dydaktyki, atrakcyjność kierunku oraz jego ogólną ocenę – mówi „Rzeczpospolitej prof. Tomasz Giaro, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, zwycięzcy 10. Rankingu Wydziałów Prawa Rzeczpospolitej.  

Wysoki poziom nauczania determinuje także bardzo atrakcyjny program studiów, który jest wynikiem obszernej reformy przeprowadzonej w ostatnich latach. Obecnie łączy on w sobie tradycyjny aspekt przyswajania przez studentów wiedzy teoretycznej z nowoczesnym podejściem, akcentującym znaczenie umiejętności praktycznych – dodaje Giaro.

Rzeczpospolita we współpracy z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych stworzyła również ranking studenckich poradni prawnych – znalazło się w nim 11 uczelni. Na czele są Uniwersytet Warszawski, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Zwycięzcy 10. Rankingu „Rzeczpospolitej”:

Uczelnie publiczne:

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  3. Uniwersytet Wrocławski

Uczelnie niepubliczne:

  1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
  2. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  3. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie

JK, źródła: „Rzeczpospolita”, materiał prasowy UW

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.