Rozpracować mordercę – spotkanie z profilerem Janem Gołębiowskim

Czym zajmuje się profiler kryminalny i w jaki sposób jego praca pomaga w ujęciu przestępcy? Jak zostać przedstawicielem tego niecodziennego zawodu? Tajniki swojej pracy odsłoni przed nami Jan Gołębiowski – jeden z najwybitniejszych profilerów kryminalnych w Polsce. Spotkanie online odbędzie się już 16 czerwca na facebookowym profilu Akademii Zarządzania i Rozwoju.

Co kryje się w umyśle mordercy? Do jego wnętrza próbują dotrzeć przedstawiciele profesji, którą znamy już od czasów pierwszego seryjnego mordercy w historii – Kuby Rozpruwacza. Profesji, która do dziś fascynuje i potrafi zawładnąć masową wyobraźnią – przede wszystkim za sprawą popkultury, czerpiącej z doświadczeń profilerów pełnymi garściami. I choć od tego czasu zdążył się on już bardzo rozwinąć, zawód profilera kryminalnego nadal jest równie tajemniczy, co sprawcy zbrodni, których próbuje „rozpracować”. Nic dziwnego, że narosło wokół niego wiele mitów, a „przeciętny człowiek” wie o profilerach albo bardzo niewiele, albo czerpie wiedzę na temat ich pracy jedynie z filmów, seriali czy kryminalnych powieści. Ale ile prawdy jest w fikcji?

Rozpracować mordercę

Pierwszym profilem psychologicznym w historii był profil legendarnego seryjnego zabójcy, znanego jako „Kuba Rozpruwacz”, który „zasłynął” zamordowaniem co najmniej pięciu londyńskich prostytutek w 1888 roku  – opracowany przez dr. Thomasa Bonda, chirurga i psychiatrę. Profesjonalne profilowanie rozpoczęło się jednak dopiero w latach 50. i 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zawód ten zaczął zyskiwać na popularności w latach 90. i od tego czasu – cieszy się coraz większym powodzeniem. Dlaczego więc formalnie nadal… nie istnieje?

Liczy się każdy szczegół

Niewiele jest zawodów, które tak jak zawód profilera pokazują, że prawdziwy diabeł tkwi w szczegółach, a do kłębka można dotrzeć jedynie po nitce. Jak wiele można z nich wyczytać? Dlaczego to, co innym wydaje się nieistotnym detalem, dla profilera jawi się jako kluczowy element układanki? Tutaj liczy się każdy (nawet najmniejszy) szczegół – zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z bezwzględnym mordercą i szczególnie na miejscu zbrodni. Ważna jest jego dokładna analiza, a następnie – precyzyjne odtworzenie sposobu popełnienia zbrodni

Tajniki tego owianego wieloma tajemnicami zawodu przybliży nam (i zapewne rozwieje przy okazji niejeden mit na jego temat) Jan Gołębiowski – jeden z najwybitniejszych specjalistów pracujących nad profilowaniem sylwetek przestępców w Polsce.

Dowiemy się m.in.:

  • Kim jest PROFILER i na czym polega jego praca?
  • Jak jego działalność pomaga w UJĘCIU przestępcy?
  • Czym jest PROFIL psychologiczny i jak się go tworzy?
  • Jak wiele może nam powiedzieć MIEJSCE ZBRODNI i jak (roz)poznać sprawcę na podstawie sposobu jej popełnienia?
  • Dlaczego… zabijamy i co łączy SPRAWCÓW zabójstw?
  • Jak OSOBOWOŚĆ wpływa na sposób popełnienia przestępstwa?
  • Ile prawdy pokazują FILMY, SERIALE i KSIĄŻKI?
  • Jak zostać profilerem i czy Polska… to kraj dla profilerów?

Jan Gołębiowski – były psycholog policyjny, obecnie występuje w roli biegłego sądowego. Profiler, autor książki "Umysł przestępcy". Jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych specjalistów pracujących nad profilowaniem sylwetek przestępców w Polsce. Prowadzi zajęcia ze studentami i organizuje szkolenia poświęcone tej tematyce.

Rozpracować mordercę | Spotkanie z profilerem Janem Gołębiowskim

16 czerwca 2021 r., godz. 20.00

Transmisja online na profilu Akademii Zarządzania i Rozwoju na Facebooku

Udział w wydarzeniu jest otwarty i całkowicie darmowy – zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Zachęcamy do przygotowania pytań do naszego gościa, które będziecie można zadać podczas transmisji.  

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.