Rozmawialiśmy z artystami, a także z organizatorami tego (pod wieloma względami) unikalnego w skali kraju wydarzenia. Każdą edycję „Dwóch Brzegów” wyróżnia przede wszystkim oryginalny, niebanalny repertuar – twórcy Festiwalu od wielu lat konsekwentnie odchodzą od kina masowego na rzecz bardziej niszowych, mniej znanych produkcji – często nagradzanych na najważniejszych światowych festiwalach. Wiele z prezentowanych tytułów można zobaczyć jedynie podczas tego wydarzenia, gdyż ze względu na brak kinowej dystrybucji – nie mają szansy, aby trafić później do szerszej publiczności.
„Dwa brzegi” łączą
Święto kina odbywające się rokrocznie w Kazimierzu Dolnym/Janowcu nad Wisłą łączy nie tylko owe tytułowe „dwa brzegi”, czyli położone po dwóch stronach rzeki miejscowości, ale również – na jego program składa się symboliczne powiązanie różnych dziedzin sztuki: filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin, z których sztuka filmowa czerpie pełnymi garściami. Festiwal to więc również wystawy, koncerty, spektakle i szereg innych wydarzeń artystycznych. W jego trakcie przeprowadzany jest również Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który od lat toruje drogę do kariery wielu zdolnym debiutantom, często nawet amatorom.
Dlaczego Festiwal „Dwa Brzegi” jest tak wyjątkowy? Rozmawialiśmy z Grażyną Torbicką, znaną dziennikarką, prezenterką telewizyjną, wielką miłośniczką kina i popularyzatorką dobrego kina. To właśnie Torbicka, od 2007 r. dyrektor artystyczna Festiwalu, odpowiada za jego koncepcję programową.
– Z roku na rok coraz bardziej czuję, jak doskonale się rozumiemy, jak każdy szanuje nawzajem drugą osobę i pracę drugiej osoby. To jest bardzo ważne i dla mnie też bardzo budujące, to mi dodaje skrzydeł. Jak widzę, że zespół się rozumie, że zespół funkcjonuje jak ten przysłowiowy szwajcarski zegarek, to właściwie festiwal mógłby trwać i trzy, i cztery tygodnie – nie czuje się zmęczenia – mówi o pracy nad Festiwalem.
Artyści na wyciągnięcie ręki
Jak przyznała Grażyna Torbicka na konferencji otwarcia 15. Festiwalu „Dwa Brzegi”, formuła hybrydowa wydarzenia (projekcje filmów online i transmisje spotkań z festiwalowego miasteczka, ale bez udziału publiczności), w której odbyło się ono w zeszłym roku, nie zdała egzaminu i było to dla niej najlepszym potwierdzeniem, że „Dwa Brzegi” tworzą przede wszystkim jego widzowie.
Oprócz wyjątkowego, pieczołowicie ułożonego repertuaru, Festiwal „Dwa Brzegi” od początku swojego istnienia wyróżnia się na tle innych podobnych wydarzeń przede wszystkim jednym – tym, że skraca dystans pomiędzy widzem a twórcą. Nie znajdziemy tu więc czerwonego dywanu i sztywnej atmosfery, a nadrzędną jego ideą jest łączenie artysty z odbiorcą jego sztuki i stworzenie pola do dialogu pomiędzy nimi – oprócz samych projekcji filmowych, głównym punktem programu są więc spotkania w festiwalowej kawiarni. Każdy uczestnik dostaje więc unikalną możliwość, aby podzielić swoją refleksją po projekcji, czy osobiście zadać pytanie jednemu z gości – niezależnie od tego, czy jest nim uznany na świecie artysta, czy jeszcze początkujący twórca.
Dlatego także i w tym roku, mimo ciągle trwającej pandemii, wśród wyczekiwanych gości Festiwalu znaleźli się m.in.: bohaterka tegorocznej retrospektywy aktorskiej Agata Kulesza, twórca animacji i laureat Złotych Lwów za „Zabij to i wyjedź z tego miasta” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (przyznanych po raz pierwszy w historii dla filmu animowanego) Mariusz Wilczyński (przyznanych po raz pierwszy w historii dla filmu animowanego), aktorka i od niedawna również reżyserka (wyróżnionej na Festiwalu „Alicji i Żabki”) Olga Bołądź, dokumentalista Tomasz Wolski oraz jurorzy tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych: Piotr Wereśniak (reżyser, scenarzysta), aktorka Justyna Wasilewska i krytyk filmowy, redaktor naczelny Filmweb.pl Michał Walkiewicz.
Wolontariat na Festiwalu „Dwa Brzegi”
Dyrektor artystyczna przekonywała nas również, dlaczego warto zgłosić się do festiwalowego wolontariatu:
– Jeśli ktoś chce rzeczywiście zobaczyć, jak tworzy się takie wydarzenie kulturalno-artystyczne, jak np. Festiwal Dwa Brzegi, to warto się do nas zgłosić i być wolontariuszem. Jedyny problem jest taki, że my mamy grono wolontariuszy, które jest z nami przez kolejne lata i nie chcą zwalniać tych miejsc – mówi Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna BNP Paribas Dwa Brzegi.
„Wolontariat na Dwóch Brzegach to nie tylko praca i obowiązki. To szansa na zdobywanie nowych doświadczeń, naukę pracy w zespole, współtworzenie sprawnego funkcjonowania Festiwalu. To również możliwość poszerzania wiedzy o kinie, a także wspólne spędzanie czasu po pracy.” – zapewniają organizatorzy. Wszyscy akredytowani wolontariusze mają zagwarantowany nocleg i wyżywienie. Wolontariat na „Dwóch Brzegach” może być również formą zaliczenia praktyk studenckich – wystarczy zgłosić ten fakt przy wysyłaniu swojego zgłoszenia. Po Festiwalu każdy wolontariusz otrzyma zaświadczenie lub referencje.
Ponadto, codziennie ukazuje się kolejny numer bezpłatnej gazety festiwalowej „Głos Dwubrzeża”, którą również tworzy zespół złożony z wolontariuszy – od kilku edycji kierowany przez dziennikarza filmowego, Marcina Radomskiego.
Więcej informacji na temat festiwalowego wolontariatu zajrzyjcie na: https://www.dwabrzegi.pl/
JK