– Rok 2021 został w branży nowych technologii okrzyknięty rokiem kobiet, więc można powiedzieć, że ich pozycja jest aktualnie bardzo dobra. Praktyka pokazuje, że przekrojowo jest nas w tej branży ok. 30 proc., co w porównaniu do okresu sprzed dekady jest wzrostem aż o 300 proc. Można więc powiedzieć, że dobrze jest, ale chcemy, żeby było lepiej. Chcemy, żeby ta proporcja wynosiła 50 do 50 proc. albo nawet więcej na korzyść pań, dlatego jako Geek Girls Carrots wciąż działamy – mówi Katarzyna Marchocka, dyrektorka zarządzająca Geek Girls Carrots, organizacji promującej udział kobiet w branżach związanych z technologiami.
Branża z przyszłością
W branży IT w Polsce pracuje w Polsce ponad 450 tys. specjalistów (według danych Coders Lab). Branża jest rozwojowa, nadal brakuje blisko ok. 50 tys. specjalistów. Kobiety stanowią zaś ok. 30 proc. zatrudnionych w tym sektorze. Za ten wciąż relatywnie niski odsetek odpowiadają m.in. efekt zakorzenionych w społeczeństwie stereotypów i podziału na „zawody typowo męskie i kobiece” oraz barier kulturowych i socjologicznych, które wielu kobietom zamykają drogę do sukcesu w IT i nowych technologiach.
Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć kobiety na wysokich stanowiskach w tej branży, niewiele było specjalistek i liderek. To w dużej mierze przez kulturę, w której wychowaliśmy i w pewnym stopniu nadal wychowujemy dziewczynki. Branże związane z nowymi technologiami, branże techniczne nie były im dedykowane. Kobiety nadal stanowią mniejszość na uczelniach technicznych, mimo tego że kobiety to również często „umysły ścisłe.” Z tych powodów jeszcze kilka lat temu zaledwie 5 proc. pracowników branży IT stanowiły kobiety.
Obecna tendencja wzrostowa to duża zasługa organizacji takich jak Geek Girls Carrots, które promują sylwetki kobiet, które wybrały studia na politechnikach, obecnie rozwijają swoje start-upy czy digitalizują przedsiębiorstwa. Dzięki takim inicjatywom możemy zauważyć, że z roku na rok w Polsce w tej branży dzieje się coraz lepiej. Geek Girls Carrots, zwane również „Karotkami” to globalna organizacja skupiająca zarówno profesjonalistki, jak i kobiety, które dopiero chciałyby związać swoją karierę zawodową z IT. „Karotki” regularnie organizują dla nich m.in. warsztaty programistyczne, prowadzą networking i budują społeczność kobiet zainteresowanych nowymi technologiami.
Czym zajmują się kobiety w IT w Polsce?
Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie No Fluff Jobs „Kobiety w IT”, najwięcej specjalistek IT pracuje w testingu (16 proc.) oraz backendzie i frontendzie (po 12 proc.). Pracę w zespołach deweloperskich zadeklarowało w badaniu łącznie 34 proc. kobiet. W jakich językach programowania się specjalizują? Zdecydowana większość z nich specjalizuje się w języku Java i JavaScript, za którymi uplasowały się Python i SQL. Dobra atmosfera w pracy, możliwość rozwoju osobistego i pracy zdalnej oraz udziału w ciekawych projektach to powody, dla których kobiety cenią pracę w IT.
– Na przestrzeni ostatniej dekady rozwinęła się sama branża, więc i możliwości mamy więcej. Nie mówimy już tylko: mogę być programistką, testerką albo project managerką. Dziś kobiety mogą zajmować się badaniami, analizą biznesową, projektowaniem i testowaniem interfejsów. Mają większy wybór – zauważa dyrektorka zarządzająca Geek Girls Carrots.
Na zmianę branży nigdy nie jest za późno
Kolejna pozytywna zmiana - niekoniecznie trzeba też być po politechnice, żeby pracować w spółce technologicznej albo taką tworzyć. Przedstawicielka Geek Girls Carrots wskazuje, że paradoksalnie poprawę sytuacji kobiet na rynku IT przyniosła też pandemia COVID-19 i związana z nią praca zdalna. Część specjalistów, nie ruszając się z Polski, zatrudniła się w zagranicznych firmach albo zaczęła pracę nad nowymi, międzynarodowymi projektami, zmieniła swoją specjalizację lub radykalnie – drogę zawodową, zdobywając nowe kompetencje.
Inspiracja, edukacja i wspieranie
Co można zrobić, aby umocnić pozycję kobiet w tej branży? Należy przede wszystkim inspirować, edukować i pokazywać wzorce, pokazywać, jakie są możliwości, w których kierunkach warto się rozwijać, o jakie kompetencje dbać.
- Warto promować te kobiety, które już są w branży, a z drugiej strony – zachęcać je do dzielenia się wiedzą z młodszymi stażem koleżankami. To jest najprostsza droga, czyli inspiracja, edukacja i wspieranie – mówi Katarzyna Marchocka.
Warto podkreślić, że Geek Girls Carrots to społeczność kobiet, które są zainteresowane branżą nowych technologii – niezależnie od tego, czy dopiero o niej myślą, czy już się w niej rozwinęły. Misją organizacji jest to, żeby kobiet w branży IT było więcej, żeby nie bały się podejmować tematu nowych technologii i rozwijać swoich kompetencji w tym obszarze. „Karotki” organizują m.in. warsztaty, meet-upy i szkółki upskillingowe, aby pokazywać, że branża IT jest dla kobiet i każda może w niej znaleźć rolę dla siebie, niezależnie od tego, jakie ma wykształcenie wyjściowe.
Spotkania czwartkowe
Na rzecz promowania kobiet w IT „Karotki” działają już od 10 lat. Co czwartek organizują cykliczne wydarzenia nazywane Thursday Gathering. Odbywają się one w przestrzeni eventowej Verso Place. Ich organizatorem jest Fundacja Venture Café Warsaw i jej partnerzy. Spotkania przyciągają społeczność innowatorów z różnych dziedzin, a udział w nich jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.
Przypomnijmy, że 52 proc. populacji w Polsce to kobiety. To one właśnie stanowią aż 66 proc. osób kończących uczelnie wyższe. Mimo tego, iż są lepiej wykształcone od mężczyzn, pracują rzadziej i mniej zarabiają – ich udział w rynku pracy wynosi 44 proc., a wkład w PKB zaledwie 39 proc. Niemal jedna trzecia kobiet (27 proc.) uważa, że rozwój kariery zawodowej utrudniają im problemy z utrzymaniem równowagi pomiędzy pracą a domem. Tymczasem – jak szacują eksperci McKinsey&Company – lepsze wykorzystanie kobiecego potencjału mogłoby zwiększyć PKB Polski o 300 mld zł rocznie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Opr. Weronika Sikora
Źródło: Geek Girls Carrots