7 dni w tygodniu, nawet 10 godzin dziennie. Ile pracują Polacy?

Większość z nas – 63 proc. – pracuje 7-8 godzin dziennie. Ponad 20 proc. poświęca na pracę więcej czasu, nawet 10 godzin w ciągu dnia. Dłużej pracują mężczyźni – 26 proc. panów i 16 proc. kobiet deklaruje, że w pracy spędza minimum 9 godzin dziennie – wynika z badania dla platformy ePsycholodzy.pl. – Mężczyźni pracują tak długo, bo są przekonani, że obowiązki zawodowe powinny stanowić ich główne zajęcie. Do tego dochodzi powszechne przekonanie, że to oni powinni być głównymi żywicielami rodzin – komentuje psycholog.

Dla 54 proc. respondentów tydzień pracy ma standardową długość, czyli 5 dni. 6 proc. badanych wskazuje na 6-dniowy tydzień pracy; 4 proc. badanych pracuje aż 7 dni w tygodniu. Z kolei 5 proc. deklaruje, że liczba ta nie jest stała i zależy od miesiąca, sytuacji lub grafiku.

- Każdy może mieć w życiu okres wzmożonej aktywności zawodowej. Jeżeli jednak dana osoba ciągle pracuje siedem dni tygodniowo, to przestaje rozróżniać czas zawodowy od prywatnego i poszczególne dni tygodnia. Wtedy warto się zastanawiać, czy nie ma do czynienia z pracoholizmem – mówi psycholog, współautor badania Michał Murgrabia.

Im wyższy poziom edukacji badanych, tym częściej deklarują oni pracę średnio pięć dni w tygodniu. Tak odpowiedziało 14 proc. Polaków z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, 40 proc. z zasadniczym, 47 proc. ze średnim i 64 proc. z wyższym.

- Osoby z niższym wykształceniem rzadziej podejmują pracę w pełnym wymiarze godzin z uwagi na możliwe trudności z dostosowaniem ich umiejętności do potrzeb rynku pracy. Natomiast wyższy poziom edukacji daje więcej możliwości, m.in. w zakresie zatrudnienia na etacie – zaznacza członek zarządu platformy ePsycholodzy.pl Michał Pajdak.

63 proc. badanych wskazało, że w ciągu dnia na pracę  poświęca 7-8 godzin dziennie. 13 proc. pracuje 9-10 godzin w ciągu dnia, a 8 proc. – więcej niż 10 godzin dziennie. Dla 10 proc. dzień pracy mieści się w przedziale między 4 a 6 godzin dziennie. – Źródeł pracy ponad osiem godzin dziennie należy doszukiwać się głównie w wysokich aspiracjach zawodowych i chęci zarobienia większych pieniędzy. Niestety czasami do przyczyn należy zaliczyć perfekcjonizm w wykonywaniu obowiązków i przesadne pragnienie awansów. Poświęcanie się pracy może też być swego rodzaju ucieczką od trudności w innych sferach życia – komentuje Murgrabia.

Badanie przeprowadzono w dniach 29 października – 2 listopada br. na reprezentatywnej próbie 804 aktywnych zawodowo Polaków w wieku 18-80 lat.

Opr.mw

Źródło: ePsycholodzy.pl, pulsHR

Partner strategiczny

Partnerzy instytucjonalni

Partner

Partnerzy medialni

Twoja playlista jest pusta.